Rekolekcje wielkopostne
Spotkania rekolekcyjne dla uczniów naszej szkoły odbędą się w sali gimnastycznej w dniach :
poniedziałek (4.04.2022 r.) i wtorek (5.04.2022 r.)
- godz. 8.00- klasy 0-IV
- godz. 8.50- klasy V-VIII
Spowiedź- środa (6.04.2022 r.) :
- godz. 9.00 dla uczniów z klas IV-VIII w kościele .
Ogłoszenie
Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do oddziału przedszkolnego oraz do klasy pierwszej są udostępnione od 24 marca od godz. 13.00 na tablicy ogłoszeń przy wejściu do szkoły. Dzieci zamieszkałe w obwodzie PSP nr 1 w Przysusze, których rodzice złożyli kartę zgłoszenia do klasy pierwszej, są przyjęte z urzędu.
Pierwszy Dzień Wiosny
21 marca w pierwszy dzień wiosny obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. By wyrazić solidarność z osobami z Zespołem Downa zakładamy tego dnia dwie różne skarpetki. To dobra okazja, żeby pokazać, że jesteśmy różnorodni, żyjemy ze sobą na co dzień i możemy wzajemnie uzupełniać nasze światy.
Data obchodów tego dnia nie jest przypadkowa. Wiąże się ona z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu. Celem obchodów tego dnia jest zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej życia i funkcjonowania osób z zespołem Downa, propagowanie praw osób z tą wadą oraz integracja z nimi.
Chodzi przecież o ludzką życzliwość, tolerancję i zrozumienie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Kolorowe skarpety włóż dziś, tolerancyjny bądź zawsze!!!
Nareszcie, po tak długiej i smutnej zimie, nadszedł ten upragniony dzień - PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY!
W naszej szkole świętowaliśmy go uroczyście. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami zorganizował międzyklasowy konkurs wiedzy ogólnej oraz konkurs pod hasłem "Przebrany - niepytany". Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością i pomysłowością. Z kolei najmłodsi przygotowali zdrowe kanapki oraz sałatki wiosenne. Resztę dnia spędzili na zmaganiach sportowych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się "wiosenna fotobudka" wykonana przez dzieci. Wszyscy uczniowie otrzymali soczki ufundowane przez Z.P.O.W. HORTEX.
2
Z ortografią za pan brat
„Scharakteryzować”, „zhołdować”, a może „hojnie” kogoś obdarować? – z pisownią takich wyrazów nie mają kłopotów uczniowie, którzy postanowili sprawdzić swoje umiejętności w tej dziedzinie i wzięli udział w Szkolnym Konkursie Ortograficznym. Konkurs odbył się 1 marca i wzięło w nim udział w sumie 23 uczniów.
W kategorii klasy 4-6 najlepsze wyniki uzyskały uczennice klasy 5 - Małgorzata Bętkowska - 1. miejsce oraz Wiktoria Snopczyńska - 2. miejsce. Wśród finalistów w tej kategorii znalazła się również uczennica klasy IV - Lena Dyderska, która zdobyła trzeci wynik. Chociaż najmłodsza, z trudnymi zadaniami ortograficznymi poradziła sobie bardzo dobrze. W grupie uczniów starszych, kl.7-8, wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
1. miejsce - Maja Chojnacka - kl.7 b
2. miejsce -Olivier Prokopczyk - kl.7 b
3. miejsce - Julia Karbownik - kl. 8 a
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
Warto dodać, że konkurs ortograficzny w naszej szkole od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród uczniów. Jest doskonałą okazją do sprawdzenia umiejętności oraz dostarcza wielu emocji podczas rywalizacji o miejsca finałowe. Nas, nauczycieli , cieszą wyniki uczniów, poziom umiejętności ortograficznych, a przede wszystkim ich zaangażowanie w swój rozwój intelektualny. Zmagania w ortografii nie należą do najłatwiejszych . Wiadomo nie od dziś, jak trudna jest nasza pisownia. Słowniki podają wiele zasad, ale niemal każda z nich ma wyjątki i to one przede wszystkim są kłopotem nie tylko dla uczniów, ale również dla dorosłych.
Dzień bez plecaka
5Dzień 17 marca był w naszej dniem bez plecaka.
Pomysł zrodził się wśród uczennic klasy 7c, podczas omawiania tematu na lekcji plastyki dotyczącego kwestii, czym jest happening. Celem wydarzenia była dobra zabawa i złamanie szkolnej nudy.
Pomysły uczniowskie na kolejne happeningi dotyczyły m.in.: segregowania śmieci, bycia eko, więcej dyskotek, dyskryminacji chłopców, marnowania dużych ilości żywności.
Szkolny Konkurs Recytatorski
Dnia 15 marca 2022 r. w naszej szkole odbył Szkolny Konkurs Recytatorski. Wzięło w nich udział 36 uczniów w trzech grupach wiekowych: oddziały przedszkolne , klasy I-IV oraz klasy V-VIII. Uczestnicy zaprezentowali między innymi wiersze J. Brzechwy, J. Tuwima, W. Szymborskiej, A. Fredry, A.Frączek, D.Wawiłow.
Celem konkursu było propagowanie pięknej poezji, kształtowanie kultury żywego słowa, doskonalenie umiejętności recytatorskich oraz pobudzenie aktywności uczniów.
Wyłonieni zostali następujący zwycięzcy:
Kl."O" :
Inez Osuchowska
Kl. IV - IV :
1. miejsce - Hania Chojnacka, Alicja Adamczyk -Jóźwik
2. miejsce - Mikołaj Morawski
3. miejsce - Hania Nizińska
wyróżnienie - Julia Dudek
Kl. IV- VII :
1. miejsce - Hania Szymczyk
2. miejsce - Olivier Prokopczyk
3. miejsce - Mikołaj Warszawski
W przeglądzie powiatowym naszą szkołę reprezentować będą : Inez Osuchowska, Hania Szymczyk, Hania Chojnacka, Alicja Górnik. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom składamy gratulacje, życzymy dalszych sukcesów .
Uczta bogów na Olimpie
Corocznie na górze Olimp w Pałacu Zeusa odbywa się uroczysta uczta, na którą zaproszeni są wszyscy bogowie, herosi oraz wszystkie nimfy i boginie. Datę uczty ustanowił Zeus – król bogów greckich.
Uczniowie klasy 5a w ten sposób zgłębiali mitologię grecką na języku polskim. Przywdziali prześcieradła, wieńce laurowe, przygotowali starannie atrybuty, by wcielić się w role bogów greckich. Przewodził im oczywiście gromowładny Zeus, nie zabrakło również Hery, Afrodyty, Hadesa z Cerberem, Posejdona, Artemidy oraz Hermesa. Bogowie wygłaszali krótkie mowy mówiące o ich zasługach a następnie wzięli udział w uczcie wydanej przez Zeusa. Stół zastawiono nektarem, ciastkami i owocami.Ten dzień z pewnością należał do udanych. Oby wiedza, którą uczniowie zdobyli o starożytnych Grekach pozostała na długo w ich pamięci.
Pożegnanie karnawału
Jak tradycja nakazuje „ Ostatki” w naszej szkole były wesołe i kolorowe. Można było spotkać superbohaterów, księżniczki, postacie z bajek, różne zwierzęta i owady. Karnawałowa muzyka zachęcała do tańca i korowodów. W trakcie zabawy odbywały się również konkursy . Można było zatańczyć z balonem, był taniec na gazecie, zabawy zręcznościowe i towarzyskie. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wszyscy bawili się wyśmienicie. Był też czas na poczęstunek. Szkoda, że następny karnawał dopiero za rok.
REKRUTACJA 2022/2023
Informacje na temat rekrutacji do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej
znajdują się w zakładce REKRUTACJA 2022/2023
Zimowa przerwa świąteczna
SZANOWNI RODZICE!
23 grudnia rozpoczyna się zimowa przerwa świąteczna, która potrwa do 31 grudnia. W tych dniach szkoła może zorganizować zajęcia opiekuńcze w świetlicy dla dzieci z klas I-III, których rodzice pracują i nie mogą zapewnić opieki w domu. W celu zaplanowania takich zajęć prosimy o zgłoszenia telefoniczne do 22 grudnia, do godz. 14.00, i podanie dnia/dni oraz godzin, w jakich dziecko ma być objęte opieką w świetlicy.
Zajęcia w oddziale przedszkolnym odbywają się bez zmian, w godz. 8.00-13.00, z pełnym wyżywieniem (nie będzie posiłków 24 grudnia). Po zajęciach opiekę nad dziećmi, których rodzice pracują, będą sprawować wychowawcy świetlicy.
Świetlica czynna do godz. 16.00, w piątek 24 grudnia do godz. 13.00.
MAZOWIECKIE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ - Finał międzypowiatowy w piłce ręcznej
09.12.2021r, w Radomiu z udziałem PSP 9 Radom, PSP Zwoleń i PSP 1 Przysucha odbył się finał międzypowiatowy w piłce ręcznej chłopców.
W pierwszym spotkaniu wystąpiły zespoły PSP Zwoleń i PSP 1 Przysucha.
Stawka meczu sprawiła, że na początku poczynania naszych uczniów były trochę nerwowe. Błędy własne spowodowały, że Zwoleń uzyskał kilka bramek przewagi. Później próbowaliśmy gonić wynik dochodząc kilka razy na dwie bramki różnicy, ale to przeciwnicy kontrolowali przebieg spotkania, wygrywając ostatecznie 21-15. Zdecydowało lepsze ogranie chłopców ze Zwolenia , którzy w tym samym składzie grają jako klub „Orlęta” w lidze wojewódzkiej.
W drugim meczu tylko w pierwszej połowie uczniowie PSP 9 Radom prowadzili równorzędny pojedynek z naszymi chłopcami, uzyskując wynik remisowy. W drugiej połowie wyższość naszych uczniów nie podlegała dyskusji. Końcowy wynik PSP 1 Przysucha – PSP 9 Radom 24 – 17. W ostatnim meczu PSP Przytyk wygrał z PSP 9 Radom 30 - 13.
Na zakończenie zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale a szkoły puchary i dyplomy.
Ostateczna kolejność finału międzypowiatowego w piłce ręcznej chłopców.
1. PSP Zwoleń
2,PSP 1 Przysucha
3.PSP 9 Radom
Opis zdjęć:
Zdjęcie nr 1 (w bramce), od lewej stoją: Dominik Smagowski, Kamil Smolak, Mikołaj Tomasik, Marcel Świdros, Adam Jurczyk, Kacper Lendzion, Miłosz Osuchowski, Mateusz Fidos, Michał Wyrębiak, Michał Marasek.
Zdjęcie nr 2: Zawodnicy PSP nr 1 w Przysusze po dekoracji srebrnymi medalami.
Warsztaty stomatologiczne
W dniu 7 grudnia dzieci klas I-III z naszej szkoły wzięły udział w warsztatach stomatologicznych, które przeprowadziła pani Diana - dyplomowana higienistka stomatologiczna. Przybyła do nas w towarzystwie odważnego Smoka Bartka, który był pomocą w przedstawieniu wizyty u dentysty. Jego celem było przełamywanie dziecięcych lęków przed stresującą, a konieczną wizytą stomatologiczną. Higienistka rozmawiała z dziećmi na temat zdrowego odżywiania się, które ma pozytywny wpływ na zdrowe zęby i zgubnych skutków jedzenia słodyczy, powodujących próchnicę. Następnie, po zapoznaniu dzieci z materiałami i sprzętem dentystycznym, każdy uczestnik warsztatów mógł poczuć się jak prawdziwy stomatolog, gdy z wielką starannością ćwiczył na modelu szczęki szczotkowanie zębów, przegląd, lakierowanie oraz nakładanie i utwardzanie plomby. Po zaliczeniu praktycznego treningu, wszyscy w nagrodę otrzymali dyplomy oraz zestaw małego dentysty.
Mecze do jednej bramki
Miło, łatwo i przyjemnie chłopcy PSP nr 1 w Przysusze przebrnęli kolejny etap eliminacji Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej. W turnieju półfinału międzypowiatowego, rozegranego 03.12.2021r, w Szydłowcu uczestniczyły szkoły: PSP nr 1 Szydłowiec, PSP Iłża i PSP nr 1 w Przysusze.
Wyniki meczów PSP 1 Przysucha:
PSP 1 Przysucha – PSP Iłża 23:2
PSP 1 Przysucha – PSP 1 Szydłowiec 25:3
Bardzo dobra gra w obronie, konsekwencja realizacji zadań w ataku, powodowały zdobywanie kolejnych bramek i odbierały chęć do gry rywalom. Przed naszymi uczniami kolejne wyzwanie, finał międzypowiatowy 09.12.2021r, w Radomiu.
Na zdjęciu od lewej stoją: Miłosz Osuchowski, Mateusz Fidos, Kacper Lendzion, Kamil Smolak, Adam Jurczyk, Marcel Świdros, Mikołaj Tomasik.
Projekt pn. „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego”
Gmina i Miasto Przysucha w partnerstwie z Samorządem Województwa Mazowieckiego realizuje projekt pn. „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego” w ramach X Osi priorytetowej „Edukacja dla rozwoju regionu”, Działania 10.1 „Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży”, Poddziałania 10.1.1 „Edukacja ogólna”, którego celem jest podniesienie jakości nauczania w min. 330 szkołach z terenu Województwa Mazowieckiego poprzez zakup sprzętu i oprogramowania oraz przeprowadzenie szkoleń mających na celu przygotowanie szkół, nauczycieli i uczniów do nauki zdalnej. W ramach projektu Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Przysusze otrzyma pakiet sprzętu w postaci: zestawów komputerowych, laptopów, drukarek, urządzenia wielofunkcyjnego, projektora multimedialnego, monitora interaktywnego oraz pakiet oprogramowań wspierających naukę zdalną. Ponadto wsparciem szkoleniowym w zakresie nauczania zdalnego objęci zostaną nauczyciele i uczniowie. Wartość projektu wynosi 55 624 305, 00 zł, natomiast dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wynosi: 40 374 335, 00 zł.
Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości
3Dnia 13 października odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Była to pierwsza uroczystość po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Odbyła się zgodnie z reżimem sanitarnym w dwóch turach. W pierwszej wzięli udział klasy 0-3, a w drugiej klasy 4-8. W przedstawieniu zaprezentowali się uczniowie klas: 7a, 2a, 4a, 5a pod nadzorem nauczycieli: Dominika Szymczyka, Marty Szymczyk, Sławomiry Gizińskiej i Karola Sionka. Uczniowie piosenką i wierszem docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, troskę i czujność dla swoich wychowanków. Skierowali wiele ciepłych i miłych słów w kierunku nauczycieli i pracowników szkoły. Na zakończenie głos zabrała dyrektor szkoły- Anita Kacperska, która wspomniała o ciężkiej, lecz niesamowitej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wytrwałości i wielu sił w tym wyjątkowym zawodzie.
/A.Cieślikowska; Jedyneczka nr 2/2021/2022;/
Szanowni Rodzice
12 listopada 2021 r. (piątek) jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-VIII. W tym dniu zapewniamy opiekę w świetlicy w godz. 7.00-16.00 wyłącznie dla dzieci z klas I-III, których rodzice pracują. Prosimy o zgłoszenia telefoniczne do sekretariatu szkoły. Zajęcia w oddziale przedszkolnym odbywają się bez zmian, w godz. 8.00-13.00, z pełnym wyżywieniem. Po zajęciach opiekę nad dziećmi, których rodzice pracują, będą sprawować wychowawcy świetlicy.
Archiwum Aktualności