ROZKŁAD JAZDY AUTOBUSÓW SZKOLNYCH
obowiązujący od 2 stycznia 2024 r. znajduje się w zakładce:
ROZKŁAD JAZDY AUTOBUSÓW SZKOLNYCH
obowiązujący od 2 stycznia 2024 r. znajduje się w zakładce:
W klimacie nadchodzących świąt Bożego Narodzenia w dniu 22 grudnia 2023 roku w naszej szkole zostały wystawione Jasełka. Tym razem biblijne wydarzenia sprzed 2000 lat odtworzyli uczniowie czwartych klas pod opieką p. Barbary Pałgan. Rozważając tajemnicę Bożego Narodzenia, zostaliśmy przeniesieni myślą i sercem do Ziemi Świętej snując głębokie refleksje nad ,,cudem świętej nocy’’, gdzie w ubogiej stajence narodził się Jezus. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny wyjątkowy nastrój. O dobrą zabawę i miłe doznania słuchowe zadbali zaś zdolni aktorzy i wokaliści. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. Jednak to do nich i małego Jezuska przybyli tak honorowi goście jak trzej mędrcy i złożyli dzieciątku pokłon. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatana była kolędami i pastorałkami. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie.
Występ młodych artystów mogli również podziwiać uczestnicy mszy świętej w kościele pw. Sw.Jana Nepomucena.
27 - 29 grudnia są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych (zimowa przerwa świąteczna). Dla dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów klas I-III, których rodzice pracują i nie mogą zapewnić im opieki w domu, szkoła organizuje zajęcia opiekuńcze w świetlicy w godz. 7.00-16.00.
Zajęcia dla dzieci z oddziału przedszkolnego odbywają się według obowiązującego planu zajęć w godz. 8.00-13.00.
W czasie przerwy świątecznej nie będą kursowały szkolne autobusy.
W tym szczególnym i magicznym czasie, uczniowie klasy 1a, 3b, wolontariusze oraz przedstawiciele PCK udali się z wizytą do Dziennego Domu Senior + w Ruskim Brodzie, aby złożyć świąteczne życzenia,wręczyć drobne upominki, które własnoręcznie wykonali wraz z rodzicami w czasie warsztatów. Dzieci umiliły czas seniorom bożonarodzeniowym występem. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, pełnej ciepłych słów i wzruszeń.
19 grudnia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na „Najciekawszą Kartkę Bożonarodzeniową”, którego organizatorem był Dom Kultury w Przysusze.
Pięcioro uczniów reprezentowało naszą szkołę.
Serdecznie gratulujemy.
13 grudnia w MSCDN w Radomiu odbył się II Międzynarodowy Turniej Warcabowy, w którym naszą szkołę reprezentowała grupa uczniów z klas II-IV wyłoniona w eliminacjach szkolnych. Wyróżnienie w turnieju otrzymał Maciej Radka, uczeń klasy IIIb. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas 4-8 naszej szkoły kontynuują udział w ogólnopolskim programie “Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej” w szydłowieckim kinie “Górnik”, a klasy 0-3 dołączyły do projektu.
Jest to największy w Polsce program edukacji filmowej poprzez pokaz wartościowych filmów z najlepszych festiwali filmowych dla dzieci w Europie. Każdy seans poprzedza prelekcja multimedialna wprowadzająca uczestników w tematy podejmowane w danym filmie. Filmy wybrane do projektu poruszają kwestie dojrzewania, przyjaźni, wielokulturowości, uczą empatii, tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka. Poszerzają horyzonty i pokazują inny świat. Projekt jest niecodzienną okazją do przeżycia i obejrzenia wyjątkowych, niekomercyjnych produkcji docenionych na festiwalach filmowych.
Cały program NHEF pozostaje w zgodzie z podstawą programową MEN. W 2012 roku projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „edukacja młodego widza”. Honorowy patronat nad programem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rzecznik Praw Dziecka oraz Europa Cinemas.
Comiesięczne wycieczki do Szydłowca związane z realizacją projektu NHEF są również okazją do poznania okolic miasta oraz jego atrakcji turystycznych. W październiku, listopadzie i grudniu uczniowie uczestniczyli w ciekawych warsztatach oraz zwiedzili Muzeum Instrumentów Ludowych znajdujące się w szydłowieckim zamku.
Mikołajki to czas, kiedy wszyscy stajemy się bardziej otwarci, życzliwi i gotowi do dzielenia się radością. To moment, gdy nawet najmniejszy gest dobroci może sprawić komuś ogromną radość.Bo przecież święta są właśnie po to, abyśmy potrafili okazywać miłość i szacunek bliźnim. Podczas koncertu w wykonaniu uczniów naszej szkoły dzieliliśmy się tą radością z widzami. Atmosfera była wspaniała! A sala wypełniona po brzegi. Było mnóstwo muzyki, śpiewu, tańca i przede wszystkim - przyjemnego czasu spędzonego razem. Ta chwila była jak prezent od nas dla wszystkich serc, a wspólna zabawa umocniła więzi między nami.To był wspaniały wieczór, pełen magii, uśmiechu i spełnionych marzeń.
Dziękujemy wszystkim za wsparcie naszej akcji charytatywnej. Dzięki temu możemy pomóc Kacperkowi, który urodził się z zespołem Treachera-Collinsa. Dziękujemy również Rodzicom naszych uczniów za wspólny występ, przygotowanie plakatów informacyjnych i poczęstunku dla dzieci.
Senat RP przyjął uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika. W związku z tym w ciągu tego roku w naszej szkole zrealizowane zostały projekty klasowe, zajęcia i quizy o Mikołaju Koperniku.
Uczniowie klas szóstych na lekcjach geografii pogłębiali wiedzę o Wszechświecie, a w szczególności o ciałach niebieskich tworzacych Układ Słoneczny, założeniach teorii heliocentrycznej i dokonaniach Mikołaja Kopernika. Tematyka związana z Kosmosem zawsze budzi wśród dzieci zainteresowanie. Szóstoklasiści z dużym zaangażowaniem przystąpili do projektu, którego celem była prezentacja naszego układu planetarnego w wybranej formie. Wykonane przez uczniów plakaty i lapbooki. są bardzo ciekawe, różnorodne, a autorzy wykazali się pomysłowością i starannością. Te wyjatkowe dzieła można podziwiać na wystawie, która znajduje się na szkolnym korytarzu.
Uczniowie klasy siódmej w ramach lekcji fizyki realizowali projekt dotyczący postaci Mikołaja Kopernika. Poznali życiorys polskiego astronoma i jego dokonania. W efekcie powstały tematyczne plakaty, które tworzą ciekawą galerię prezentującą postać wybitnego Polaka, są źródłem wiedzy o nim dla uczniów pozostałych klas..
5 grudnia w Iłży rozegrano turniej półfinału międzypowiatowego piłki ręcznej chłopców w kategorii młodszej oraz starszej. W turnieju grali mistrzowie powiatów: przysuskiego, szydłowieckiego oraz iłżeckiego. Nasza drużyna rozegrała mecze w grupie młodszej i zdobyła drugie miejsce w turnieju. Reprezentacja wystąpiła w składzie: Filip Tokarski, Jakub Lipiński, Michał Włodarczyk, Wojciech Sokół, Igor Bykowski, Dominik Sikora, Jakub Arkabuz, Hubert Wijatkowski, Ksawery Kopeć, Sebastian Stypuła. Z powodu choroby w drużynie zabrakło Gabriela.Kamianowskiego i Piotra Rogowskiego.Opiekunem drużyny był pan Adam Górecki. Awans do finału zdobyła drużyna z Iłży.
Wyniki z grupy przedstawiają się następująco:
PSP 1 Przysucha – SP Iłża 8 : 16
PSP 2 Szydłowiec – SP Iłża 7: 16
PSP 2 Szydłowiec – PSP 1 Przysucha 13 : 15
Na zdjęciu : drużyny biorące udział w turnieju.
Reprezentantki naszej szkoły drugi rok z rzędu wystąpią w finałach Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej. Droga do awansu prowadziła przez półfinał międzypowiatowy, który odbył się 28.11.2023 w Iłży. Szczypiornistki PSP nr 1 nie dały swoim rywalkom żadnych szans i kolejno pokonały w nim SP Iłża 21:6 oraz PSP nr 2 z Szydłowca 25:4. Dwa dni później w Radomiu rozegrane zostały finały międzypowiatowe. Podopieczne Wojciecha Barana wygrały w pierwszym meczu z PSP Zwoleń 20:6, a następnie w meczu o awans do mazowieckich finałów wygrał z PSP nr 18 z Radomia 16:11. W kadrze reprezentującej naszą szkołę znalazły się: Magda Stanik, Nikola Wieprzycka, Amelia Zawisza, Zuzanna Kłak, Julia Górnik, Judyta Tomczyk, Barbara Rutkowska, Emilia Wielgo, Małgorzata Bętkowska, Wiktoria Pietrasik, Lena Dyderska, Zuzanna Zielińska
Uczniowie klasy VII tworzyli na lekcji plastyki żywe obrazy, czyli rekonstrukcję dzieł malarstwa. Przedstawiali nieruchomą scenę postawą, mimiką, ubiorem. Uczniowie wykazali się talentem aktorskim, a także niesamowitą kreatywnością, ponieważ wykorzystali wszelkie dostępne środki, aby jak najwierniej odtworzyć wybrane przez siebie obrazy. Ogromnie cieszyły same przygotowania do wykonania zdjęcia, a lekcja była podsumowaniem zajęć o fotografii.
„Andrzejki to zabawy czas, niech magia i wróżba królują wśród nas…”
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy a jednocześnie źródłem poznania tradycji i obrzędów ludowych. Z tej okazji 30. listopada odbyły się zabawy andrzejkowe dla uczniów uczniów klas 0-III i IV-VIII. Przy dźwiękach ulubionych melodii wszyscy razem, młodsi i starsi, doskonale się bawili. Był także moment poznawania tradycji, znanych przysłów oraz andrzejkowych wróżb. Wróżby pozwoliły oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń. Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim wielu niezwykłych przeżyć i emocji.
W dniu 29 listopada z inicjatywy pani Anny Kubickiej w naszej szkole zorganizowane zostały warsztaty świąteczne. Celem było wykonanie ozdób na kiermasz świąteczny.Bardzo żałujemy, że wzięła w nich udział niewielka grupa rodziców i uczniów.Wszyscy z zapałem zabrali się do pracy i wykonywali piękne ozdoby bożonarodzeniowe. Pomysłowości i kreatywności nie było końca. Mile spędzony czas, podczas którego dzieci i rodzice wspólnie pracowali pozwolił nam poczuć magię zbliżających się świąt.
28 listopada uczniowie klas VI-VIII uczestniczyli w spotkaniu poświęconym problematyce zanieczyszczenia powietrza zorganizowanym przez Urząd Gminy i Miasta Przysucha. Uczniowie wysłuchali wykładu na temat głównych źródeł zanieczyszczenia atmosfery, głównie niskiej emisji oraz wpływie smogu na nasze zdrowie. Podczas prelekcji zaprezentowane zostały odnawialne źródła energii (OZE) oraz działania w ramach Krajowego Programu Ochrony Powietrza. Na zakończenie zajeć odbył się konkurs wiedzy ekologiczej. Zwycięzcy otrzymali nagrody, które wręczył pan Andrzej Lenart., zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Przysucha.
W czwartek 30 listopada br. w Domu Kultury w Przysusze odbyła się uroczystość poświęcona Honorowemu Krwiodawstwu oraz Szkolnym Kołom Polskiego Czerwonego Krzyża. Podczas uroczystości nasza szkoła w uznaniu za wieloletnie zaangażowanie, wspieranie oraz inicjowanie akcji profilaktycznych i dobroczynnych otrzymała Odznakę Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża. Odznaczenie wraz z podziękowaniami za wspieranie Szkolnego Koła PCK i krzewienie wśród młodzieży tych szczytnych idei odebrała dyrektor szkoły pani Anita Kacperska.
Pani Małgorzata Baran za długoletnią opiekę i aktywną działalność w Szkolnym Kole PCK, propagowanie i wspieranie szczytnych idei została nagrodzona Medalem 65-lecia Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Nagrodę wręczył Prezes Mazowieckiego Oddziału Okręgowego PCK – pan Jerzy Czubak oraz Prezes Oddziału Rejonowego - pan Franciszek Filipczak. Dyplom i podziękowania otrzymała również obecna opiekunka Szkolnego Koła PCK – pani Renata Dobroń.
Podziękowania jak również odznaczenia są motywacją do naszych dalszych działań.
Uczniowie klas IV-VI z okazji Święta Niepodległości wykonali z matematyki projekt “Moja Mała Ojczyzna w Liczbach”. Celem projektu było wykorzystanie wiedzy matematycznej w praktyce. Ponadto kształtowanie lokalnego patriotyzmu i pogłębienie więzi z własnym miejscem zamieszkania, rozwijanie zdolności artystycznych (plastycznych, fotograficznych, literackich), oraz kształtowanie postaw obywatelskich i prospołecznych.
Powered by aSc EduPage