8 maja naszą szkołę odwiedzili wychowankowie Stowarzyszenia Pomóż mi być. Wspólnie spędzony czas pozwolił poznać się wzajemnie, porozmawiać na temat otaczającej nas przyrody i jej współczesnych problemów. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze.
Aktualności
Ekologiczne spotkanie
5
Eliminacje szkolne
Warcaby to gra edukacyjna, która uczy cierpliwości, koncentracji, rozwija umiejętność logicznego myślenia, planowania i wdrażania rozmaitych strategii. Wprowadza również elementy współzawodnictwa, zdrowej rywalizacji oraz stosowania zasady ""fair play".
4Uczniowie naszej szkoły mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w eliminacjach, które rozegrano 08.05.2024r. Do rozgrywek zgłosiło się 28 uczniów z klas I- III. Po dość długich zmaganiach wyłoniono 7 najlepszych warcabistów naszej szkoły, którzy będą reprezentować nas w III Międzyszkolnym Turnieju Warcabowym.
Wizyta dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 1
29 maja naszą szkołę odwiedziły dzieci III i IV grupy z Samorządowego Przedszkola nr 1 w Przysusze. Wizyta rozpoczęła się wspólnym obejrzeniem przedstawienia o tematyce ekologicznej w wykonaniu uczniów z OP oraz kl. IVb i Vb. Nastepnie goście zwiedzili niektóre z pomieszczeń Jedynki, m.in. salę gimnastyczną, stołówkę, bibliotekę szkolną w której wysłuchały opowiadania o przygodach kolorowego słonia. Wiele radości sprawiła dzieciom wspólna zabawa w "zerówce" oraz w świetlicy szkolnej.
15
Świętujemy Dzień Ziemi
35Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi odbyły się pod hasłem – Planeta vs Plastik i miały na celu zwrócenie uwagi na rosnącą ilość plastikowych odpadów generowanych przez ludzi i potrzebę ograniczenia jego uzywania dla dobra naszej planety.
26 kwietnia uczniowie OP oraz klas: IVb i Vb zaprezentowali Inscenizację „Królewna Śmieszka i Ekoludki", które miało na celu zwrócenie uwagi na problem rosnącej ilości śmieci oraz na zagrożenia, jakie one niosą dla naszej planety i zdrowia ludzi. W programie wykorzystane zostały także piosenki ekologiczne zachęcające do szanowania planety, na której żyjemy. Widzowie obejrzeli także krótką prezentację nt. zagrożeń jakie nieosą dla wszystkich organizmów żywych plastikowe odpady.W ramach obchodów Dnia Ziemi w szkole odbył się konkurs plastyczny "Planeta vs.Plastik". Uczniowie wykonali bardzo ciekawe prace, w których zwracali uwagę na zagrożenia jakie niosą dla życia na Ziemi plastikowe odpady. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiatkowe dyplome i drobne nagrody.
Wyniki konkursu
W kategorii klas I-III:
1. miejsce- Małgorzata Kubicka
2. miejsce- Maria Orzechowska
3. miejsce- Maciej Osuchowski
W kategorii klas IV-VIII:
1. miejsce- Zuzanna Drabik, Amelia Wijata
2. miejsca- Wiktoria Kusztal, Alicja Stańczyk
3. miejsce- Emilia Królikowska, Maria Osuchowska
Światowy Dzień Książki i Praw autorskich
To święto ustanowione zostało w 1995 roku przez UNESCO. Od tego czasu coroczne działania skupiają się na promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł stworzenia takiego święta zrodził się w Hiszpanii już 1926 roku! Dzięki staraniom Vicente`a Clavel`a - dziennikarza, wydawcy i promotora czytelnictwa - powołano do życia Hiszpański Festiwal Książki. Tego samego dnia obchodzone jest w Hiszpanii święto patrona tego kraju - świętego Jerzego. Z tej okazji kobiety dostawały czerwone róże a mężczyźni książki.
Co to są prawa autorskie?
- prawo to przysługuje każdemu autorowi/ twórcy
- dzięki temu prawu autor decyduje o tym, w jaki sposób inni mogą korzystać z jego działa
- autor/twórca może zarabiać na tym, co stworzył.
Ochronie na mocy praw autorskich podlegają:
- seriale i programy telewizyjne, filmy i klipy wideo online;
- nagrania dźwiękowe, piosenki, kompozycje;
- wykłady, artykuły, książki i partytury;
- obrazy, plakaty i reklamy;
- gry wideo i programy komputerowe;
- notatki na blogu
- sztuki teatralne i musicale.
Krótki filmik wyjaśniający jak działa prawo autorskie:
Z okazji tego święta klasa 5a uczestniczyła w zajęciach bibliotecznych poświęconych ciekawostkom o książkach. Młodzież wyszukiwała odpowiedzi na pytania m.in. o najmniejszą, największą, najdroższą książkę. Uczniowie dowiedzieli się w jakim tempie czyta przeciętny człowiek a także gdzie znajduje się największa pod względem księgozbioru biblioteka.
Ogłoszenie
Szanowni Rodzice
2 maja jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych i wychowawczych.
W szkole zorganizowane będą zajęcia opiekuńcze (w świetlicy) w godz.7.00 - 16.00.
Tego dnia stołówka szkolna nie wydaje posiłków.
Gdzie znajdziemy rzetelne i wiarygodne informacje nt. szczepień ochronnych?
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przysusze informuje, że w dniach 21 -27 kwietnia obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień pod hasłem „Szczepionki chronią pokolenia".
Szczepienia chronią nas na wiele sposobów: ratują życie, chronią przed chorobami zakaźnymi oraz ich powikłaniami, chronią przed chorobami nowotworowymi, ograniczają antybiotykooporność i zużycie antybiotyków. WHO podkreśla jak ważne jest aby informacje na temat szczepień i szczepionek czerpać z wiarygodnych źródeł. W związku z tym przesyłamy Państwu wykaz rzetelnych i wiarygodnych stron internetowych nt. szczepień ochronnych :
Oferta fotograficzna
Wiosenny Turniej Szachowy
W środę 17 kwietnia został rozegrany Wiosenny Turniej Szachowy zorganizowany przez MSCDN w Radomiu. W rozgrywkach wzięli udział uczniowie szkół podstawowych w ramachł projektu "Szachy w mazowieckiej szkole".
Turniej został rozegrany w trzech grupach:
Grupa A - uczniowie klas I
Grupa B - uczniowie klas II
Grupa C - uczniowie klas IIITa niezwykle pasjonująca ,wymagająca logicznego myślenia gra przyciąga coraz to młodszych graczy.
Uzennica klasy II, Zuzanna Dębska zdobyła srebrny medal i będzie reprezentować naszą szkołe w kolejnym etapie, już w Warszawie.
Dziękujemy wszystkim zawodnikom, gratulujemy osiągniętych wyników i zachęcamy do podnoszenia poziomu " królewskiej gry".
Udział w akcji #sadziMy
12 kwietnia grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w szóstej edycji akcji #sadziMY - wielkiego narodowego sadzenia drzew.
I CHALLENGE CZYTELNICZY dobiegł końca
48 ochotników podjęło wyzwanie, które polegało na tym, żeby przynajmniej jedną przerwę w ciągu dnia spędzić na czytaniu książki. Pierwsza edycja Challenge`u czytelniczego rozpoczęła się 4 marca a skończyła 5 kwietnia - trwała 21 dni
21Dziewięcioro uczestników zdobyło stuprocentową frekwencję i otrzymało nagrody książkowe. Są to:
Joanna Królikowska
Emilia Królikowska
Zuzanna Kuc
Wiktoria Kusztal
Katarzyna Marasek
Kinga Ćwielowska
Malwina Grygiel
Hanna Nizińska
Ada Waszkowska
Wyróżnieni zostali uczestnicy, którzy mieli do trzech nieobecności. Są wśród nich:
Helena Szymczyk
Gosia Kubicka
Marysia Orzechowska
Marysia Włodarczyk
Mikołaj Morawski
Milena Stańczyk
Sandra Miernik
Amelia Wijata
Julia Płuciennik
Wiktor Polak
Aleksy Próchnicki
Gosia Bętkowska
Najmłodszy uczestnik konkursu - Bartosz Drabik został również doceniony i otrzymał w nagrodę książeczkę.
Gratulujemy zwycięzcom, wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za zaangażowanie w akcję promującą czytanie i zapraszamy w następnym roku!
W świątecznym nastroju
2427 marca odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji zbliżających się Świat Wielkanocnych. Dzięki zaangażowaniu klas: 3b,5b,6a oraz przedszkolaków i chóru szkolnego poczuliśmy klimat nadchodzących świąt. Dowiedzieliśmy się o zwyczajach i tradycjach wielkanocnych a piosenki oraz piękne dekoracje napajały nas wzruszeniem i radością. Mali artyści przypomnieli wszystkim jak dawniej wyglądały przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy i jak jest współcześnie. Zaskoczyli nas pięknymi strojami i tańcem. Rozbawiona widownia nie szczędziła braw.
Uwieńczeniem Apelu Wielkanocnego były słowa uznania dla występujących uczniów i ich nauczycieli oraz złożenie życzeń wszystkim zgromadzonym przez Panią Dyrektor Antę Kacperską.Życzymy wszystkim radosnych Świąt Wielkanocnych!
Projekt „STEAM travelling”-Europejska Odznaka Jakości
Sukces naszej szkoły: Projekt „STEAM travelling” uhonorowany Odznaką Jakości
W dniu 15 stycznia 2024 r. nasza szkoła otrzymała Europejską Odznakę Jakości eTwinning za pracę przy międzynarodowym projekcie „STEAM travelling”.
Projekt był realizowany w roku szkolnym 2021/2022 w klasie 7a wraz z partnerami szkół z Polski, Czech i Słowacji. W sierpniu 2022 r. otrzymał Certyfikat Krajowej Odznaki Jakości.
To prestiżowe wyróżnienie, jakim jest Europejska Odznaka Jakości, oznacza, że nasza praca (nauczycieli i uczniów) spełniła Kryteria Ramowe Odznaki Jakości i została oceniona jako reprezentująca najwyższy europejski poziom.
W związku z powyższym otrzymaliśmy certyfikat, potwierdzający wysoką jakość naszego przedsięwzięcia przy projekcie „STEAM travelling”. Projekt zostanie zaprezentowany w specjalnym Obszarze Europejskiej Platformy Edukacji Szkolnej.
Europejska Odznaka Jakości stanowi dla nas potwierdzenie sukcesu, świadczącego o tym, że projekt „STEAM travelling” osiągnął europejski standard.
Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych na r. szk.2024/2025
Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Przysusze
ogłasza zapisy do oddziału przedszkolnego na r. szk. 2024/2025.
W roku szkolnym 2024/2025 spełnianie obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego realizują dzieci sześcioletnie - urodzone w 2018 r. Do oddziału przedszkolnego mają również prawo być przyjęte dzieci pięcioletnieTERMINY REKRUTACJI:
od 20 lutego do 05 marca 2024r.- złożenie w sekretariacie szkoły wniosku o przyjęcie dziecka wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata kryteriów branych pod uwagę przy postępowaniu rekrutacyjnym;
23 - 29 marca 2024r.- złożenie przez Rodzica kandydata pisemnego oświadczenia: ,,Potwierdzenie woli przyjęcia”.Szczegółowe informacje oraz formularze dokumentów do pobrania i uzupełnienia są dostępne w zakładce:
Rekrutacja 2024/2025 oraz w sekretariacie Szkoły ul. Krakowska 76Odpowiednie dokumenty wraz z załącznikami Rodzic składa osobiście w sekretariacie Szkoły.
Informacje na temat rekrutacji można uzyskać pod numerem telefonu: 48 675 22 15
Rekrutacja do klas pierwszych na r. szk. 2024/2025
Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Przysusze ogłasza
zapisy do klasy pierwszej na r. szk. 2024/2025.
TERMINY REKRUTACJI:
od 4 do 15 marca 2024r.- złożenie w sekretariacie szkoły wniosku o przyjęcie dziecka wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata kryteriów branych pod uwagę przy postępowaniu rekrutacyjnym;25 - 29 marca 2024r.- złożenie przez Rodzica kandydata pisemne oświadczenie "Potwierdzenie woli przyjęcia";
05 kwietnia 2024r.- podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listę kandydatów przyjętych i listę kandydatów nieprzyjętych;
Szczególowe informacje oraz formularze dokumentów do pobrania i uzupełnienia są dostępne w zakładce:
Rekrutacja 2024/2025 oraz w sekretariacie Szkoły ul. Krakowska 76Odpowiednie dokumenty wraz z załącznikami Rodzic składa osobiście w sekretariacie Szkoły.
Informacje na temat rekrutacji można uzyskać pod numerami telefonu: 48 675 22 15
Ważne:
Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły przyjmowane są do klasy pierwszej na podstawie zgłoszenia
(granice obwodu PSP nr 1 w Przysusze kliknij link )
Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci-podsumowanie akcji
Podsumowanie konkursu EKO UTALENTOWANI
22 marca odbyło się wręczenie nagród w konkursie "Eko utalentowani" organizowanym przez Związek Gmin Radomka. Wyróżnienie w kategorii zabawka ekologiczna otrzymały uczennice klasy pierwszej: Wiktoria Juźwik.oraz Amelia Siciarz,
Brawo!
Gratulujemy pomysłowości i kreatywności .
Powitanie wiosny
Wiosna niejedno ma imię ... .
Gry i zabawy sportowe
10
Niebieskie Igrzyska
8Nasza szkoła po raz II dołączyła do projektu realizowanego przez Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka. W dniu 22.03.2024r. zostały przeprowadzone Niebieskie Igrzyska, które pokazały, że każdy może być sportowcem i ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości.
Celem Niebieskich Igrzysk było zwiększenie wrażliwości i świadomości uczniów na temat autyzmu. Przygotowane konkurencje służyły integracji, uczyły zgodnej zabawy, a także doskonaliły sprawności motoryczne. Wiodącym kolorem całego wydarzenia był kolor niebieski, jako znak solidarności z osobami z autyzmem.
Na sali gimnastycznej odbyły się zajęcia sportowe w formie toru przeszkód dostosowanego do możliwości uczestników. Atrakcyjny tor przeszkód okazał się gwarancją dobrej zabawy i ogromnego zaangażowania u dzieci. Tego dnia wszyscy byli zwycięzcami !!!
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa- Dzień Kolorowej Skarpetki
121 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa- Dzień Kolorowej Skarpetki.
Sama data- kombinacja liczb 21 i 3 - nie jest też przypadkowa, bowiem w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy, podczas gdy osoby z Zespołem Downa-3. Stąd inna nazwa tej choroby- trisomia 21.
W tym roku po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w obchody ,, Dnia Kolorowej Skarpetki”. W klasach została przeprowadzona pogadanka, podczas której udało nam się ustalić, że każdy z nas na swój sposób jest inny, różnimy się pod wieloma względami i ta inność i różnorodność jest naturalną rzeczą. Osoby z Zespołem Downa żyją wśród nas. Tak jak my bawią się i spełniają swoje marzenia.
Dopełnieniem obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa było założenie dwóch niepasujących skarpetek, symbolizujących niedopasowane chromosomy. W ten sposób chcieliśmy pokazać, że integrujemy się z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami.
Archiwum Aktualności