PROGRAMY/ INNOWACJE
Nasza szkoła bierze udział w „Programie dla szkół”, którego głównym celem jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie spożycia owoców, warzyw oraz mleka i produktów mlecznych w codziennej diecie.
Aby skutecznie i trwale ukształtować nawyki żywieniowe - dzieci nie tylko otrzymują porcje owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych, ale również będą uczestniczyły w działaniach edukacyjnych informujących o zaletach spożywania tych produktów. Dzięki nim nauczą się zasad zdrowego odżywiania, w szczególności poznają korzyści diety bogatej w owoce, warzywa i produkty mleczne, a także nauczą się o ich pochodzeniu, uprawie i produkcji oraz m.in. jak postępować, aby nie marnować żywności.
W roku szkolnym 2021/2022 nasi uczniowie m. in.:
-
będą brali udział w lekcjach i warsztatach kulinarnych promujących spożywanie owoców i warzyw oraz mleka i produktów od niego pochodnych;
-
poznają Chrumasa i jego ekipę poprzez oglądanie filmów edukacyjnych „Ekipa Chrumasa gotuje”, opartych na warsztatach kulinarnych prowadzonych przez kucharza Pana Grzegorza Łapanowskiego;
-
Obejrzą bajki edukacyjne „Pamiętnik Chrumasa”;
-
Wysłuchają słuchowisk i opowiadań edukacyjnych;
-
Będą brali udział w konkursach związanych z programem
-
INNOWACJA PEDAGOGICZNA
Sukces naszej szkoły: Projekt „STEAM travelling” uhonorowany Odznaką Jakości
W dniu 15 stycznia 2024 r. nasza szkoła otrzymała Europejską Odznakę Jakości eTwinning za pracę przy międzynarodowym projekcie „STEAM travelling”.
Projekt był realizowany w roku szkolnym 2021/2022 w klasie 7a wraz z partnerami szkół z Polski, Czech i Słowacji. W sierpniu 2022 r. otrzymał Certyfikat Krajowej Odznaki Jakości.
To prestiżowe wyróżnienie, jakim jest Europejska Odznaka Jakości, oznacza, że nasza praca (nauczycieli i uczniów) spełniła Kryteria Ramowe Odznaki Jakości i została oceniona jako reprezentująca najwyższy europejski poziom.
W związku z powyższym otrzymaliśmy certyfikat, potwierdzający wysoką jakość naszego przedsięwzięcia przy projekcie „STEAM travelling”. Projekt zostanie zaprezentowany w specjalnym Obszarze Europejskiej Platformy Edukacji Szkolnej.
Europejska Odznaka Jakości stanowi dla nas potwierdzenie sukcesu, świadczącego o tym, że projekt „STEAM travelling” osiągnął europejski standard.
Międzynarodowy projekt eTwinning „STEAM TRAVELLING”
We wrześniu w naszej szkole wprowadzony został międzynarodowy projekt eTwinning „Steam Travelling”. Założono go podczas Międzynarodowego seminarium eTwinning „Slovansky seminar pro ucitele zaku 6-15 let” w czeskim Brnie, w dn. 9-11 września 2021 r. W projekcie brało udział 8 szkół z trzech krajów: 6 szkół z Polski oraz po jednej z Czech i ze Słowacji.
ETwinning jest to europejski program skierowany na krajową i międzynarodową współpracę uczniów, nauczycieli i szkół. Jest to także „eksperymentowanie” z nowymi formami i metodami nauczania oraz nowymi technologiami, współpraca uczniów i nauczycieli z rówieśnikami oraz nauczycielami z innych szkół.
Projekt „STEAM Travelling” był realizowany w klasie 7a na zajęciach rozwijających kreatywność. Jednocześnie do współpracy został zaproszony wychowawca klasy pan Dominik Szymczyk, nauczyciel języka angielskiego.
STEAM to akronim od słów S-science T-technology E-engineering A-art M-maths, czyli łączenie nauki, technologii, inżynierii, plastyki (sztuki), matematyki. STEAM stawia na pracę w grupach, współpracę i pracę projektową.
Celem projektu było poszerzenie kompetencji matematyczno-językowych i zastosowanie ich w życiu codziennym. Językiem oficjalnym był język angielski.
W niniejszym projekcie uczniowie pracowali w 9- ciu grupach zagranicznych, w których wspólnie przygotowywali prezentacje multimedialne dotyczące historii, atrakcji i ofert podróży do głównych miast krajów partnerskich. Opracowany został również słownik podróżniczy w czterech językach partnerów. Podczas pracy uczestnicy rozwijali kompetencje teleinformatyczne oraz nabywali praktykę bezpiecznego korzystania z programów i aplikacji internetowych. Powstały również interesujące prace uczniów, z wykorzystaniem technologii komputerowej, m.in. puzzle, budowle 3D, ebook.
Szkoły partnerskie przesyłały wzajemnie kartki okolicznościowe z życzeniami i pozdrowieniami. Obdarowani zostaliśmy również prezentami w postaci książki oraz magnesu.
W czasie trwania projektu odbyły się również dwa spotkania uczestników projektu przez komunikator internetowy. Pierwsze z nich było zapoznawcze, uczniowie przedstawiali się w języku angielskim, następnie w drodze losowania wybrano miasta dla poszczególnych międzynarodowych grup projektowych. Na drugim spotkaniu online, uczniowie wzięli udział w quizach dotyczących tematyki projektu, jak i również przedstawiali przygotowane w grupach prezentacje multimedialne wybranych miast z krajów partnerskich.
Na zakończenie projektu uczestnicy wypełniali ankietę ewaluacyjną. Uczniowie chętnie brali udział w projekcie, byli bardzo aktywni. Podobały im się poznane narzędzia, współpraca międzyszkolna i międzynarodowa, a także sposób pogłębiania wiedzy związanej z tematem “STEAM Travelling”.
Agnieszka Grzegolec
Sprawozdanie z Międzynarodowego seminarium eTwinning
„Slovansky seminar pro ucitele zaku6-15 let”
W dniach 9-11 września 2021 r. w Brnie odbyło się seminarium słowiańskie dla eTwinnerów z Czech, Polski oraz ze Słowacji. Wzięło w nim udział łącznie 44 nauczycieli szkół podstawowych. Wyniku przeprowadzonej rekrutacji przez Krajowe Biuro eTwinning pani mgr Agnieszka Grzegolec, nauczyciel matematyki i informatyki w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Przysusze była jedną z piętnastu nauczycieli z całej Polski, którzy zakwalifikowali się do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, jakim było Międzynarodowe seminarium eTwinning „Slovansky seminar pro ucitele zaku 6-15 let” w czeskim Brnie.
ETwinning jest to europejski program skierowany na krajową i międzynarodową współpracę uczniów, nauczycieli i szkół. Jest to także „eksperymentowanie” z nowymi formami i metodami nauczania oraz nowymi technologiami, współpraca uczniów i nauczycieli z rówieśnikami oraz nauczycielami z innych szkół.
W tym wyjątkowym wydarzeniu pani Agnieszka Grzegolec miała okazję promować szkołę na arenie europejskiej, nawiązała międzyszkolne kontakty międzynarodowe i założyła projekt edukacyjny na platformie eTwinning pt. „STEAM Travelling” w którym zaangażuje swoich uczniów. Dodatkowo, podczas udziału w seminarium wymieniła się doświadczeniami z nauczycielami z Czech, Słowacji i Polski. Nabyła nowe kompetencje związane z edukacją, które będzie wykorzystywać w nowym projekcie eTwinning.
Projekt zrealizuje w klasie 7a na zajęciach rozwijających kreatywność. Jednocześnie zaprosiła do współpracy wychowawcę klasy pana Dominika Szymczyka, nauczyciela języka angielskiego. Warto wspomnieć, że uczniowie tej klasy brali udział w ubiegłym roku szkolnym w krajowym projekcie eTwinning „W świecie figur geometrycznych” wraz ze szkołą partnerską z województwa świętokrzyskiego.
Agnieszka GrzegolecSprawozdanie z Innowacji pedagogicznej
W roku szkolnym 2020/2021 została przeprowadzona innowacja pedagogiczna metodyczna z matematyki w klasie 6a. Temat innowacji: „Współpraca szkół w programie eTwinning - W świecie figur geometrycznych”. Partnerem w projekcie było Stowarzyszenie Oświatowo-Kulturalne przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II we Mściowie (woj. świętokrzyskie).
Celem projektu było wyszukiwanie i rozpoznawanie figur geometrycznych w najbliższej okolicy oraz wykorzystanie przy tym metod innowacyjnych. Projekt był realizowany na platformie eTwinning, na której uczniowie mają założone swoje konta. Za pomocą narzędzia https://avatarmaker.com/ uczestnicy tworzyli swoje awatary, czyli wirtualne obrazki reprezentujące danego uczestnika projektu. Umieszczali krótki opis o sobie na stronie Poznajemy siebie.
Uczestnicy wspólnie przygotowali materiały wprowadzające do tematu projektu. Przygotowali projekty Logo, a następnie głosując poprzez padlet wybrali jeden z nich.
Uczniowie wykonywali za pomocą poznanych narzędzi kartki świąteczne (Boże Narodzenie, Walentynki, Wielkanoc) zawierające figury geometryczne, kartki tworzyli również za pomocą narzędzia ToonyTool. Jedną z nich wraz z życzeniami przekazali drogą elektroniczną do partnerskiej szkoły, od której również otrzymaliśmy kartkę.
W drugim półroczu wybraliśmy się na wirtualny spacer po Przysusze, w celu odszukania figur geometrycznych. Następnie uczniowie wykonali własne projekty przedstawiające wybrany budynek w najbliżej okolicy i zaznaczali na nim rozpoznane figury geometryczne. Prace zostały umieszczone na stronie eTwinningTwinSpace.
Podczas trwania projektu zorganizowane zostały dwie wideokonferencje. Pierwsza z nich była zapoznawcza, uczniowie zadawali sobie wzajemnie pytania dotyczące szkoły do której chodzą, miejscowości itp. Druga zaś była kończącą projekt. Na ostatnich zajęciach projektowych odbyła się piesza wycieczka po najbliższej okolicy, podczas której uczniowie wyszukiwali figury geometryczne przy napotkanych obiektach.
Dzieci chętnie brały udział w projekcie, byli bardzo aktywni. Podobały im się poznane narzędzia i forma zajęć, dzięki którym mogli poznawać, poszerzać i utrwalić wiedzę o figurach geometrycznych.
Agnieszka Grzegolec
Innowacja pedagogiczna- podsumowanie.ppsx
Innowacja pedagogiczna metodyczna
„Współpraca szkół w programie eTwinning - W świecie figur geometrycznych”
Od listopada 2020 r. w naszej szkole wprowadzona została innowacja Pedagogiczna „Współpraca szkół w programie eTwinning-W świecie figur geometrycznych”. Zajęcia innowacyjne realizowane są w klasie 6a. Celem projektu jest wyszukiwanie i rozpoznawanie figur geometrycznych w najbliższej okolicy oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii. Niniejsza innowacja ma za zadanie motywować uczniów do nauki matematyki oraz bezpiecznego wykorzystania programów i aplikacji internetowych. Jest również wyjściem naprzeciw wymaganiom edukacyjnym zawartym w aktualnej podstawie programowej dla II etapu edukacyjnego oraz realizacji zaplanowanych działań w ramach programu Aktywna Tablica.
Główne założenia pracy na zajęciach:
- wykorzystanie nowoczesnych technologii informatycznych na zajęciach matematyki,
- poszerzanie i utrwalenie wiadomości o figurach geometrycznych,
- wdrożenie pracy metodą projektu.
Istotnym elementem innowacji jest udział w krajowym projekcie eTwinning. ETwinning, jest to europejski program skierowany na krajową i międzynarodową współpracę uczniów, nauczycieli i szkół. To również eksperymentowanie z nowymi formami i metodami nauczania oraz z nowymi technologiami, współpraca uczniów i nauczycieli z rówieśnikami oraz z nauczycielami z innych szkół.
Naszym partnerem biorącym udział w niniejszej innowacji jest Stowarzyszenie Oświatowo-Kulturane przy szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Mściowie (woj. świętokrzyskie).
Zakończenie projektu planowane było na luty 2021 r. Z powodu pandemii został wydłużony do końca roku szkolnego. Termin realizacji jest elastyczny.