Aktualności

        • Zakończenie roku szkolnego 2025/2026
          • Zakończenie roku szkolnego 2025/2026

            Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2025/2026

            dla uczniów klas 1-7 odbędzie się 26 czerwca o godz. 9.00

            w sali gimnastycznej.

            Następnie spotkania z wychowawcami w salach:

            1A - 101,

            2A - 113,

            3A - 102,

            4a - 103,

            5a - 112,

            5b - 114,

            6a - 109,

            6b - 110,

            7a - 202,

            7b - 214.

            O godz. 11.00 odbędzie się uroczyste pożegnanie szkoły

            przez uczniów klas ósmych🎓

            Zapraszamy

             

          • Tydzień dla Bezpieczeństwa – jesteśmy gotowi na wakacje! ☀️

            Za nami niezwykle intensywny i pouczający Tydzień dla Bezpieczeństwa! W trosce o to, aby nadchodzące wakacje były nie tylko czasem beztroski, ale przede wszystkim czasem bezpiecznym, nasi uczniowie wzięli udział w szeregu aktywności edukacyjnych. Co działo się w ramach akcji? W czwartek 18 czerwca nasi uczniowie odwiedzili jednostkę straży pożarnej, gdzie nie tylko wysłuchali cennej prelekcji, ale także sprawdzili swoje umiejętności w praktyce, ćwicząc udzielanie pierwszej pomocy na fantomach pod okiem profesjonalistów. W piątek 19 czerwca w murach naszej szkoły gościliśmy funkcjonariusza policji, który przypomniał kluczowe zasady bezpiecznego zachowania przed i w trakcie wyjazdu na zasłużony wypoczynek. W poniedziałek 22.06 uczniowie utrwalali wiedzę teoretyczną poprzez zabawę Escape Room „Misja Bezpieczna Szkoła”. Uczniowie świetnie poradzili sobie z zagadkami, które wymagały wykazania się czujnością i współpracą oraz znajomością zasad bezpieczeństwa. Dzięki prelekcji zaproszonego leśnika wiemy już, jak świadomie i bezpiecznie korzystać z uroków leśnych wycieczek.

            Dziękujemy wszystkim naszym gościom za poświęcony czas i cenne lekcje. Pamiętajcie – bezpieczeństwo to podstawa, niezależnie od miejsca, w którym spędzacie wolny czas!

            Życzymy wszystkim bezpiecznych i wspaniałych wakacji! 🏖️🚵‍♀️

             

          • Bal Absolwenta 2026

            17 czerwca odbył się Bal Absolwenta klas ósmych – wyjątkowe wydarzenie, które stało się pięknym zwieńczeniem ośmiu lat nauki w naszej szkole. Uczniowie, wychowawcy wspólnie świętowali ten ważny moment, pełen wzruszeń, radości i dobrej zabawy. Nie zabrakło eleganckich strojów, tańców oraz pamiątkowych zdjęć. Zgodnie, ze szkolną tradycją uczniowie klas siódmych wspólnie przygotowali dekorację sali, dbając o wyjątkową oprawę Balu Absolwenta.
            Był to niezapomniany wieczór, który na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

          • Klasa 3a na Szlaku Małego Kadeta!

            27 maja 2026 roku nasi trzecioklasiści zamienili szkolne ławki na prawdziwą, wojskową przygodę. Wszystko to za sprawą niezwykłej wycieczki do Liceum Ogólnokształcącego Kadetów RP w Lipinach, gdzie wzięli udział w pasjonującym programie „Szlak Małego Kadeta”.

            Na początku dnia, zaraz po przekroczeniu bramy szkoły, powitali nas starsi kadeci. Nasi uczniowie błyskawicznie przeszli przyspieszony kurs wojskowego savoir-vivre’u! Było mnóstwo śmiechu, kiedy trzecioklasiści uczyli się poprawnego salutowania, meldowania oraz brali udział w musztrze na wesoło. Następnie przyszedł czas na wizytę w sekcji jeździeckiej. Dzieci odwiedziły stajnię, gdzie dowiedziały się, jak dbać o konie, a pod czujnym okiem instruktorów każdy chętny mógł spróbować swoich sił w siodle! W dalszej kolejności na naszych małych komandosów czekał prawdziwy poligon sprawnościowy. Bieg, czołganie się i równoważnia – emocje sięgały zenitu, a przy okazji dzieci miały też wyjątkową okazję zajrzeć do koszar i zobaczyć, jak mieszkają starsi kadeci.

            Potem  przyszedł czas na sprawdzenie celności w sekcji strzeleckiej. Nasi uczniowie wzięli udział w treningu na nowoczesnej wirtualnej strzelnicy, a później przenieśli się na strzelnicę zewnętrzną, by spróbować swoich sił z bronią pneumatyczną i ASG.

            Na zakończenie tego fascynującego dnia wszyscy zasiedliśmy wokół ogniska integracyjnego. Wspólnie z kadetami śpiewaliśmy piosenki, a zmęczeni mali żołnierze zajadali się upieczonymi kiełbaskami oraz – ku ogromnej radości wszystkich – pysznymi, chrupiącymi goframi!

            Zwieńczeniem tej przygody było uroczyste wręczenie „Certyfikatów Małego Kadeta” przez pana pułkownika.

             Każdy uczeń klasy 3a otrzymał ten dokument za swoją niezwykłą dzielność i ukończenie całego szlaku!

             

          • Nietypowa lekcja: Młodzi młodym – o doświadczeniach, wyborach i konsekwencjach

            3 czerwca w naszej szkole odbyło się interesujące spotkanie uczniów klas siódmych z podopiecznymi Zespołu Placówek Resocjalizacyjno - Socjoterapeutycznych w Goździkowie. Goście opowiedzieli o swoim codziennym życiu, funkcjonowaniu w placówce oraz obowiązkach, jakie wykonują na co dzień. Podczas rozmowy uczestnicy mieli okazję poznać zasady panujące w ośrodku, dowiedzieć się, jak wygląda organizacja dnia oraz jakie działania pomagają młodym ludziom rozwijać swoje umiejętności i budować odpowiedzialność. Podopieczni podzielili się również własnymi doświadczeniami i refleksjami, co spotkało się z dużym zainteresowaniem uczniów.
            W trakcie spotkania poruszono także temat zachowań trudnych i ryzykownych wśród młodzieży oraz ich konsekwencji. Przypomniano zasady odpowiedzialności nieletnich za swoje czyny, zwracając uwagę na znaczenie dokonywania właściwych wyborów oraz przewidywania skutków własnego postępowania.

            Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i życzliwej atmosferze. Siódmoklasiści aktywnie uczestniczyli w rozmowie, zadawali pytania i z uwagą słuchali opowieści gości. Była to cenna lekcja empatii, odpowiedzialności oraz okazja do poszerzenia wiedzy na temat funkcjonowania placówek resocjalizacyjno-socjoterapeutycznych.

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność, otwartość i wartościowe spotkanie.

          • Matematyczny Kangur

            Za nami kolejna edycja Miedzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny". 

            Po kilku tygodniach oczekiwania wyniki konkursu zostaly ogloszone.

            Z przyjemnoscia informujemy, że w tegorocznej edycji Miedzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny" wyróżnienie zdobylo 3 uczniów.

            W kategorii BENIAMIN (kl. V i VI)

            Oskar Ziomek kl. 5a

            Grzegorz Rejmer kl.5b

            W kategorii KADET kl. VII i VIII

            Julia Kacprzak kl.7b

            Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za udział i życzymy powodzenia w przyszlym roku!!!

        • Finał 48. Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej “Młodzież zapobiega pożarom”.
          • Finał 48. Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej “Młodzież zapobiega pożarom”.

            W miniony weekend odbył się w Częstochowie finał 48. Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej “Młodzież zapobiega pożarom”. Antoni Socha, uczeń z kl. 6a reprezentował województwo mazowieckie w tym prestiżowym konkursie. Zmagania rozpoczęły się w sobotę od testu składającego się z 40 pytań. Nasz uczeń uzyskał 26 punktów a najlepszy wynik wynosił 29 pkt, tak więc było blisko wejścia do ścisłego finału. Poziom wiedzy był bardzo wyrównany a o końcowych wynikach zadecydowały punkty zdobyte z części praktycznej i ustnej. W ostatecznej klasyfikacji Antoś uplasował się na miejscu 7., co jak na pierwszy start w tym konkursie jest świetnym osiągnięciem.

            Gratulujemy Antkowi wytrwałości, ogromu wiedzy i sukcesów w OTWP. Życzymy mu powodzenia w kolejnej edycji tego konkursu.👏🥳

             

          • 44 edycja Biegu „Szlakiem Walk Hubalczyków” w Przysusze

            23 maja 2026 r. w Przysusze odbył się XLIV Bieg „Szlakiem Walk Hubalczyków”, w którym od lat startuje ekipa z naszej szkoły. W tegorocznej edycji wydarzenia udział wzięło 68 uczniów reprezentujących PSP nr 1 w Przysusze. Najlepsi 🏃🏃 w poszczególnych kategoriach: w kategorii  dziewcząt z roczników 2016–2015 🥉 miejsce zajęła Dominika Gil z 4 kl. W kategorii dziewcząt z roczników 2014–2013 🥇miejsce zajęła Lena Płuciennik z klasy 5b Wśród chłopców z roczników 2014–2013 🥉 miejsce zajął Kuba Rak z klasy 5b, a czwarty był Borys Balcerak z klasy 6a. W kategorii dziewcząt z roczników 2012–2011 całe podium należało do zawodniczek PSP nr 1 w Przysusze. Zwyciężyła 🥇 Julia Płuciennik  z klasy 8 a  przed 🥈Wiktorią Kusztal i 🥉Alicją Stańczyk obie  z klasy 7b, czwarta była Amelka Węgrecka z klasy 7a. 
             

            🥈 Drugie miejsce   zajęte zespołowo to wielki sukces wszystkich uczniów biorących udział w biegu. 🏆👏🥳

             

          • Sukces naszych uczniów na Festiwalu Piosenki o Zdrowiu

            21 maja 2026 roku nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w 33. Festiwalu Piosenki o Zdrowiu, zorganizowanym przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Przysusze. Wydarzenie było dla uczestników nie tylko artystycznym wyzwaniem, ale również piękną lekcją wspólnego przeżywania wartości, jakimi są zdrowie i troska o siebie nawzajem.Na scenie wybrzmiały utwory niosące ważne przesłanie – o zdrowym odżywianiu, radości płynącej z aktywności fizycznej oraz czasie spędzanym na świeżym powietrzu.

            Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy 6a Mikołaj Morawski, który wykonał utwór „Halo, halo tu zdrowie”. Towarzyszyły mu tancerki z klasy 7b: Milena Stańczyk, Alicja Stańczyk oraz Wiktoria Kusztal.

            Występ spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności, a jury doceniło zaangażowanie i talent naszych uczniów, przyznając im III miejsce w kategorii klas V–VIII. Tym samym młodzi artyści zdobyli dla siebie i naszej szkoły cenne nagrody oraz ogromne brawa.

            Serdecznie gratulujemy uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!

            19 maja w Domu Kultury w Przysusze odbyło się coroczne spotkanie Szkolnych Kół Polskiego Czerwonego Krzyża. Wydarzenie było okazją do zaprezentowania talentów artystycznych, wiedzy oraz działalności promującej idee humanitaryzmu i niesienia pomocy innym. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie należący do SK PCK, którzy z dużym zaangażowaniem przygotowali program artystyczny i godnie reprezentowali społeczność naszej szkoły. Uczestnicy przeglądu mieli możliwość wymiany doświadczeń, integracji z młodzieżą z innych szkół oraz wspólnego promowania wartości, które przyświecają Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi. Udział w spotkaniu był dla uczniów cennym doświadczeniem, a także motywacją do dalszej aktywności społecznej oraz rozwijania swoich zainteresowań i pasji.

        • Turniej Szachowy MSCDN
          • Turniej Szachowy MSCDN

            15 maja w Radomiu odbył się Turniej Szachowy organizowany przez Mazowieckie Samorządowe
            Centrum Doskonalenia Nauczycieli. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie z różnych szkół, którzy
            mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności strategicznego myślenia i przewidywania. Naszą szkołę
            reprezentowali: Adam Pera (kl. II), Miłosz Pomykała ( kl. II), Bartosz Drabik (kl. III), Filip Noga (kl.
            III), Zuzanna Dębska (kl. IV), Kacper Turek ( kl. IV).
            Najlepsze wyniki uzyskali:
            Zuzanna Dębska – II miejsce
            Bartosz Drabik - II miejsce
            Miłosz Pomykała – III miejsce.
            Laureaci otrzymali medale oraz nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy – pamiątkowe dyplomy.
            Serdecznie gratulujemy.

          • Lekcja w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze

            Uczniowie klas 6 wzięli udział w lekcji muzealnej dotyczącej grafiki warsztatowej. Podczas spotkania poznali podstawy linorytu, a także samodzielnie wykonali odbitkę swojej pracy. Zajęcia pozwoliły uczniom na twórcze eksperymentowanie i rozwijanie wyobraźni. 

            Przy okazji zajęć zwiedzili wystawę czasową “W stronę koloru”  - grafika, malarstwo, rysunek Pani Anety Szwaczyk, mamy ucznia naszej szkoły.

        • Egzamin ósmoklasistów 2026
          • Egzamin ósmoklasistów 2026

            W dniach od 11 do 13 maja ósmoklasiści przystąpili do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych:języka polskiego,matematyki,języka obcego nowożytnego.

            Dla wielu uczniów to właśnie egzamin ósmoklasisty, a nie matura, jest pierwszym naprawdę poważnym testem, od którego zależy dalsza ścieżka edukacyjna. Wynik decyduje o liczbie punktów w rekrutacji do liceów, techników i szkół branżowych, a możliwości poprawy nie ma. Nic więc dziwnego, że trzy dni egzaminów budzą wśród nastolatków i ich rodziców ogromne emocje.

            W części testowej E8 z języka polskiego 2026 głównym tekstem nie była jedna z lektur obowiązkowych, ale fragment utworu Stanisława Lema "Przyjaciel Automateusza", jednej z opowieści ze zbioru "Bajki robotów". Wybór CKE wzbudził duże emocje. Komentarze  pokazują, że większość zdających nie miała wcześniej styczności z tym tekstem, ale zadania dotyczyły wyłącznie zamieszczonego fragmentu. Chodziło o sprawdzenie umiejętności czytania ze zrozumieniem. W kolejnych zadaniach pojawił się "Mały Książę" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego, fragment "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego oraz tekst popularnonaukowy Stephena Hawkinga. Poniedziałkowy egzamin z języka polskiego wywołał sporo emocji. Dyskusję wśród nauczycieli i uczniów wzbudził zwłaszcza tekst Stanisława Lema, który – zdaniem części polonistów – mógł okazać się dla ósmoklasistów wymagający i odbiegał od przewidywań wielu nauczycieli.

            We wtorek uczniowie zmierzyli się z matematyką, czyli przedmiotem, który dla wielu z nich stanowił największe wyzwanie podczas całego egzaminu.Zadania w teście  sprawdzały czy uczeń spełnia wymagania określone w podstawie programowej. Zdający musieli wykazać się takimi umiejętnościami jak m.in.: sprawność rachunkowa, wykorzystanie i tworzenie informacji, wykorzystanie i interpretowanie reprezentacji oraz rozumowanie i argumentacja.Opinie uczniów na temat trudności zadań są różne.Jedni twierdzą, że zadania były łatwe, dla niektórych trudne.

            Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego sprawdza praktyczną znajomość języka, czyli umiejętność rozumienia wypowiedzi, czytania krótkich tekstów, reagowania w codziennych sytuacjach i tworzenia prostej wypowiedzi pisemnej.Arkusz CKE zawierał zadania zamknięte i otwarte. Były polecenia wielokrotnego wyboru, dobieranie odpowiedzi, uzupełnianie luk, a także zadania wymagające samodzielnego zapisania krótkiej odpowiedzi. Część poleceń odnosiło się do tekstu w języku angielskim, ale wymagało przekazania informacji po polsku.

            Jednym z pierwszych elementów egzaminu było rozumienie ze słuchu. Uczniowie wysłuchali krótkich nagrań, takich jak dialogi, komunikaty lub wypowiedzi, a następnie odpowiadali na pytania dotyczące ich treści. Zadania sprawdzały zarówno ogólne rozumienie sensu wypowiedzi, jak i wychwytywanie szczegółowych informacji.

            Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, ale nie jest określony minimalny wynik, więc po prostu trzeba do niego przystąpić. Jednak wynik może być osobistą satysfakcją oraz może być uwzględniany, aby dostać się do wybranego liceum czy technikum. Na ostateczne rezultaty trzeba poczekać do 3 lipca. Wtedy ósmoklasiści dowiedzą się, jakie mają szanse na dostanie się do wymarzonych szkół. 

             

          • Ogłoszenie

            Szanowni Rodzice!

            W dniach 11-13 maja w naszej szkole odbywać się będą egzaminy ósmoklasisty. Z tego powodu dla uczniów klas 1-7 są to dni wolne od zajęć dydaktyczno–wychowawczych. W świetlicy szkolnej zajęcia opiekuńcze w godz. 7.00-16.00.

          • Sukces naszych uczniów w VI Turnieju Warcabowym w Radomiu

            8 maja w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu odbył się turniej warcabowy, w którym wzięli udział uczniowie z 12 szkół. Nasi reprezentanci pokazali niesamowitą formę, zdobywając miejsca na podium.

            Z dumą prezentujemy sukcesy;

            🏅Bartosz Drabik - 1 miejsce w grupie C

            🥈Lena Marasek - 2 miejsce  w grupe A

             🥉Miłosz Pomykała - 3 miejsce w grupe B

            Wielkie👏należą się  również pozostałym członkom naszej reprezentacji Julii Marasek, Alicji Ryńskiej i Julianowi Orzechowskiemu

            Nasi mali warcabiści wykazali się, ogromną koncentracją i umiejętnością strategicznego myślenia. Jesteśmy z  Was bardzo dumni.

             

          • Wizyta w Krakowie

            8 maja uczniowie klas siódmych wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Zwiedzanie królewskiego miasta rozpoczęli od wizyty w Podziemiach Rynku, gdzie mogli przenieść się w czasy średniowiecznego Krakowa dzięki licznym eksponatom oraz wyjątkowej trasie prowadzącej częściowo po szklanych pomostach.
            Kolejnym punktem programu był spacer po krakowskim Rynku Głównym. Uczniowie podziwiali najbardziej znane zabytki miasta – Kościół Mariacki, Sukiennice, Ratusz oraz pomnik Adama Mickiewicza. Następnie udali się na Wawel, gdzie zwiedzili Katedrę Wawelską oraz weszli na wieżę Dzwonu Zygmunta, z której rozciąga się piękny widok na Kraków. Duże wrażenie zrobiły również groby królów polskich i wybitnych Polaków znajdujące się w katedrze.
            Nie zabrakło także spotkania ze smokiem wawelskim – jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Krakowa. Uczniowie zobaczyli również dziedziniec Zamku Królewskiego i poznali historię Smoczej Jamy.
            Choć wycieczka dobiegła końca, Kraków na długo pozostanie w pamięci uczestników. Wszyscy wrócili pełni wrażeń, z pamiątkami i zdjęciami, które będą przypominać im o tej wyjątkowej podróży.

          • IV Międzygminne  Mistrzostwa w Szachach Szkół Podstawowych

            23 kwietnia 2026 r.w Zespole Placówek Oświatowych w Przysusze  odbyły się  IV Międzygminne  Mistrzostwa w Szachach Szkół Podstawowych, pod honorowym patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Przysucha.

            W intelektualnych zmaganiach wzięło udział 60 młodych pasjonatów królewskiej gry, reprezentujących sześć szkół z trzech okolicznych gmin. Turniej był doskonałą okazją do sprawdzenia swoich umiejętności, nauki logicznego myślenia oraz zasad zdrowej rywalizacji. Emocje towarzyszyły zawodnikom przez wszystkie 7 rund, a skupienie na twarzach graczy świadczyło o bardzo wysokim poziomie zawodów.

            Wszyscy nasi zawodnicy zaprezentowali się z doskonałej strony, wykazując się ogromną wolą walki i sportową dyscypliną. Szczególne powody do dumy przyniósł nam uczeń klasy 3 – Bartosz Drabik, który stanął na podium w kategorii klas I-IV, zajmując wysokie III miejsce.

            Na zwycięzców czekały medale, puchary i pamiątkowe dyplomy. Ponadto każdy uczestnik turnieju otrzymał dyplom oraz szachowe gadżety, które będą miłym wspomnieniem tych udanych zawodów.

            Wszystkim szachistom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów przy czarno-białej szachownicy!

             

        • Podsumowanie szkolnego konkursu ekologiczno-przyrodniczego
          • Podsumowanie szkolnego konkursu ekologiczno-przyrodniczego

            W ramach tegorocznych obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy ekologiczno-przyrodniczej 🌿🌍, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Uczniowie klas I–VI pracowali w zespołach, wspólnie rozwiązując test sprawdzający ich wiedzę o środowisku naturalnym i zasadach ekologii 🌱. Starsi uczniowie z klas VII–VIII zmierzyli się z zadaniami indywidualnie, wykazując się samodzielnością i szeroką wiedzą 📚.

            Konkurs był doskonałą okazją do rozwijania świadomości ekologicznej ♻️ oraz promowania postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży 🌎. Gratulujemy wszystkim uczestnikom zaangażowania i wysokiego poziomu wiedzy 👏🎉!

             

            WYNIKI KONKURSU EKOLOGICZNO-PRZYRODNICZEGO

            KLASY VII-VIII- konkurs indywidualny

            1.miejsce- Lena Dyderska (8a)

            2.miejsce- Joanna Kwiecień (7a)

            3.miejsce- Julia Kacprzak (7b)

                                Antoni Smółka (7b)

                                Gabriel Kamianowski (8b)

            KLASY I- III

            1.miejsce- klasa III

            2.miejsce- kl. I i II

            KLASY IV-VIII

            1.miejsce- klasa VIb

            2.miejsce- klasa  Vb

            3.miejsce- klasa VIa

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.🫶 

          • Mistrzostwa powiatowe w piłce koszykowej chłopców

            17 kwietnia w naszej sali gimnastycznej odbyły się mistrzostwa powiatowe w piłce koszykowej chłopców  starszych, które uroczyście rozpoczęła pani dyrektor Anita Kacperska. Nasza drużyna po  pełnej zwrotów akcji, ale sportowej walce zajęła drugie miejsce z wynikiem 22 : 26. O wyniku zadecydowała dość duża nieskuteczność, pewnych rzutów na kosz. Chłopcy grali w składzie: Arkabuz Jakub, Iskrzyński Kacper, Osuchowski Robert, Lipiński Jakub, Niziński Cezary, Rogowski Piotr, Sikora Dominik, Stypuła Sebastian, Tokarski Filip, Wijatkowski Hubert i Włodarczyk Michał. Opiekunami naszej drużyny byli pan Baran Wojciech i pan Górecki Adam.